II. Niedziela Adwentu, 04.12.2022r.

gru 3, 2022

Po mszy świętej o godz. 8.00 Spotkanie Róż Żywego Różańca i zmiana tajemnic różańcowych;

1)Dzisiaj na Mszy Świętej, o godz. 11.30., poświęcimy i nałożymy dzieciom klas III, Szkoły Podstawowej, medaliki NMP Niepokalanej. Pamiętajmy w modlitwie o dzieciach przygotowujących się do I. Komunii świętej.

2) W liturgii kościoła w bieżącym tygodniu:

W Adwencie tradycyjne Roraty są o godz. 6.00., a o 17.00., Msza adwentowego oczekiwania, szczególnie dla dzieci. Na adwentowe czuwanie, nie zapomnijcie zabrać waszych lampionów. Niech rozświetlają adwentową drogę. Na zakończenie, tradycyjnie zbieramy serduszka dobrych uczynków i losujemy figurki NMP Niepokalanej na wspólną wieczorną, modlitwę w rodzinie.

– w środę wspomnienie Św. Ambrożego Biskupa, patrona pszczelarzy;

– w czwartek, 8. grudnia, uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. W naszym kościele o 6.00., Roraty i będzie dodatkowa Msza święta  z kazaniem o godz. 12.00.,  a po niej zapraszamy do godz. 13.30., na modlitwę przed Najświętszym Sakramentem w ramach tzw. „Godziny Łaski”.

8 grudania – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

12.08 Niepokalane.Poczecie.NMP8 grudnia 1854 roku papież Pius IX bullą dogmatyczną „Ineffabilis Deus” ogłosił uroczyście dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Uczynił to na podstawie aktualnej wiary i nauczania Kościoła oraz jednomyślnej i powszechnej zgody wiernych i pasterzy.

Maryja od momentu swojego poczęcia została zachowana nie tylko od wszelkiego grzechu, którego mogłaby się dopuścić, ale również od dziedziczonego przez wszystkich ludzi grzechu pierworodnego. Stało się tak, chociaż jeszcze nie była wtedy Matką Boga. Bóg jednak, ze względu na przyszłe zbawcze wydarzenie Zwiastowania, uchronił Maryję przed grzesznością. Maryja była więc poczęta w łasce uświęcającej, wolna od wszelkich konsekwencji wynikających z grzechu pierworodnego (np. śmierci – stąd w Kościele obchodzimy uroczystość Jej Wniebowzięcia, a nie śmierci). 

W odróżnieniu od chrześcijan Zachodu, którzy wyrażają Niepokalane Poczęcie w formie negatywnej (brak grzechu pierworodnego), chrześcijanie Wschodu wyrażają je w formie pozytywnej, podkreślając, że Maryja cała święta i wolna od wszelkiej zmazy grzechowej, jest jakby utworzona przez Ducha Świętego i ukształtowana jako „nowe stworzenie”.

Boże, Ty przez Niepokalane Poczęcie Najświętszej Dziewicy przygotowałeś swojemu Synowi godne mieszkanie i na mocy zasług przewidzianej śmierci Chrystusa zachowałeś Ją od wszelkiej zmazy, daj nam za Jej przyczyną dojść do Ciebie bez grzechu. 

Na to spotkanie modlitewne prosimy szczególnie wspólnoty Róż Żywego Różańca, Apostolatu Maryjnego, Kręgu Biblijnego, „Margaretek” i Rycerzy Kolumba;

3) Opłatki na wigilijny stół, biały chleb, który będziemy łamać, składając sobie Bożonarodzeniowe życzenia są znakiem jedności całej rodziny parafialnej i każda rodzina osoba ma prawo je mieć. Opłatki, są rozprowadzane tylko w kościele, w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Prosimy zabrać także starszym i chorym parafianom, którzy przebywają w domach. Dobrowolna ofiara, którą tradycyjnie składacie wesprze prace wykończeniowe naszej nowej Auli parafialnej i ogrzewanie kościoła.

 Są również wigilijne świece Caritas w cenie 10 zł na obiad dla dziecka w szkole. Organizatorzy akcji proszą, że kogo stać na lepszy obiad niech podaruje więcej. Także w naszej parafii są dzieci, które korzystają z tej formy pomocy.

4) W kaplicy MB Częstochowskiej, jest wystawiony „kosz miłosierdzia”, gdzie można składać trwałe produkty spożywcze dla biednych  i w trudnej sytuacji parafian. Te dary przekaże im bezpośrednio do domów, nasz zespół charytatywny. Zgodnie z sugestią wielu parafian, dotrą one w ten sposób do najbardziej potrzebujących. Bóg zapłać ofiarodawcom o wrażliwych sumieniach!

5) Dzisiejsza niedziela jest dniem modlitwy i pamięci o chrześcijanach na wschodzie, w krajach byłego Związku Radzieckiego. Po mszach świętych zbieramy  do puszek ofiarę solidarności z tymi braćmi, którą przekaże im organizacja „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Bóg zapłać ofiarodawcom! Za zebrane ofiary postaramy się zakupić spalinowy agregat prądotwórczy, który przekażemy parafii w Jampolu, gdzie duszpasterzuje znany nam ks. Władysław.

5a ) Diecezjalne Duszpasterstwo Służby Zdrowia zaprasza na rekolekcje adwentowe dla wszystkich pracowników Służby Zdrowia, które odbędą się w dniach 11- 12 grudnia br. (niedziela i poniedziałek) o godz. 18.00, w kościele seminaryjnym p.w. Trójcy Świętej.

6) Jak zawsze zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej.

7) Drogim Parafianom i Gościom, życzymy błogosławionej niedzieli, miłego świętowania w gronie rodzinnym. Obchodzącym imieniny oraz świętującym swoje urodziny lub rocznice, wypraszamy Boże błogosławieństwo i łaskę zdrowia.

KRONIKA ŻAŁOBNA NASZEJ RODZINY PARAFIALNEJ:

W minionym tygodniu odeszli do Domu Miłosiernego Ojca:

+ Zbigniew GIEMZA, lat 72, z ul. Batorego;

+ Stefan CIERLIKOWSKI, lat 94, z ul. Batorego;

Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie…