Przestroga dla zwolenników aborcji

mar 28, 2021

Katolicy popierający aborcję wykluczeni z przyjmowania Komunii świętej

Amerykański biskup Thomas Paprocki zabrał głos w debacie, dotyczącej katolików popierających aborcję. Sprawa dotyczy m.in. polityków w USA, w tym prezydenta Joe Bidena. Hierarcha stwierdził, że każdy katolik akceptujący aborcję jest wykluczony z przyjmowania Komunii świętej.

 „Myślę, że pierwszą kwestią jest to, aby sam komunikujący zbadał swoje sumienie i jeśli jest świadomy grzechu ciężkiego, nie powinien przyjmować Komunii” – powiedział bp Paprocki w rozmowie z Catholic News Agency. Zauważył, że dotyczy to nie tylko polityków, ale wszystkich katolików – każdy, kto jest świadomy grzechu ciężkiego, powinien powstrzymać się od przystępowania do Komunii Świętej do czasu spowiedzi.

 „Myślę, że jest to coś, o czym w pewnym sensie zapomnieliśmy i myślę, że dla wielu ludzi jest to po prostu w pewnym sensie automatyczne. Wszyscy wstają i przystępują do Komunii” – powiedział.

 Temat Komunii Świętej dla proaborcyjnych polityków katolickich stał się szczególnie istotny w związku z wyborem Joe Bidena, pierwszego katolickiego prezydenta USA od sześciu dekad, który publicznie poparł prawną ochronę aborcji. Wiele wskazuje na to, że w czerwcu biskupi Stanów Zjednoczonych będą głosować nad oświadczeniem na temat „spójności eucharystycznej” po wyborze Joe Bidena na prezydenta.

 „W międzyczasie katolicy, którzy publicznie i uparcie opowiadają się za aborcją, w tym politycy, mogą i powinni być pozbawieni komunii na mocy prawa kanonicznego” – podkreślił zdecydowanie bp Thomas Paprocki z diecezji Springfield w stanie Illinois.

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

„Nie mówię o osądzaniu ich duszy, mówię o ich zewnętrznych działaniach. Jeśli żyją w sposób lub zajmują stanowiska, które są sprzeczne z nauczaniem Kościoła, wówczas Ksiądz udzielający Komunii świętej musi odmówić im sakramentu” – mówił hierarcha.

 Biskup przypomniał, że kanon 915 Kodeksu Prawa Kanonicznego stwierdza, że ​​„ci, którzy uparcie trwają w jawnym grzechu ciężkim, nie powinni być dopuszczani do Komunii Świętej”.

 Następny kanon, 916, stwierdza: „Osoba, która jest świadoma grzechu ciężkiego, nie może odprawiać Mszy świętej ani przyjmować Ciała Pana bez uprzedniej spowiedzi sakramentalnej, chyba że istnieje poważny powód i nie ma możliwości spowiedzi; w takim przypadku osoba powinna być świadoma obowiązku dokonania aktu doskonałej skruchy, w tym zamiaru jak najszybszego wyznania grzechu”.

 „Kościół katolicki zawsze nauczał, że aborcja jest grzechem ciężkim, a polityk pracujący nad rozszerzeniem aborcji stanowi materialną współpracę ze złem” – zauważył bp Thomas Paprocki. „Brak konsekwentnego stosowania kanonu 915 powoduje zamieszanie” – zauważył. Dodał, że taka postawa „wywołuje zgorszenie, ponieważ prowadzi do wrażenia, że ​​grzechy ciężkie mogą wcale nie być tak ciężkie, jeśli nie ma konsekwencji za ich popełnienie”.

 Przypomnijmy, że prezydent Joe Biden publicznie opowiadał się za ochroną prawną aborcji, w tym za kodyfikacją wyroku Sądu Najwyższego Roe vs. Wade z 1973 r. To właśnie ten wyrok nałożył na cały kraj przepisy zezwalające na aborcję.

 Źródło: Catholic News Agency