Sprofanowana świętość

lut 14, 2023

Nasz Dziennik: Sprofanowana świętość [Krzysztof Gajkowski]  

„Instytucja kultury miasta stołecznego Warszawy, jaką jest Centrum Myśli Jana Pawła II, organizuje 'performatywny seans spirytystyczny’ połączony z debatą i wystawą pod tytułem 'Heretyczki’. Na stronie organizatora możemy znaleźć informacje, że w gronie 'heretyczek’ znalazły się między innymi święte Kościoła katolickiego: Joanna d’Arc i Faustyna Kowalska” – alarmuje i protestuje na swojej czołówce „ND”, nazywając seans spirytystyczny „bluźnierczym”.

– Zestawienie na jednym poziomie św. Joanny d’Arc i św. Faustyny Kowalskiej z Marią Franciszką Kozłowską czy przedstawicielami okultyzmu to zupełne nieporozumienie. Nie możemy na jednej szali stawiać świętych i tych, którzy Kościół porzucili, a sami siebie nazywali medium czy wprost objawieniem Matki Bożej – mówi gazecie ks. prof. dr hab. Jan Machniak, dyrektor Instytutu Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. – Firmowanie takich spotkań imieniem św. Jana Pawła II to skandal, w którym kryje się niebezpieczeństwo wprowadzenia w błąd tych, którzy mogą za dobrą monetę poczytać imię wielkiego Papieża Polaka i mogą poczuć się tym zachęceni do uczestnictwa w spotkaniu – dodaje.

„ND” informuje, że „Heretyczki” to jedno z wydarzeń tegorocznej edycji Festiwalu Nowe Epifanie, „który w samej swojej nazwie odwołuje się do słów św. Jana Pawła II z listu do artystów z 1999 r.”

– Instrumentalizacja postaci św. Jana Pawła II dla celów bluźnierczych to rzecz niedopuszczalna. Potraktowanie Ojca Świętego jako źródła wiarygodności dla postawy, która z gruntu rzeczy jest zła i niemoralna, wpisuje się w ataki na św. Jana Pawła II, które ostatnio tak często widzimy. Jednocześnie jest to uderzenie w podstawy tożsamości chrześcijańskiej w Polsce, gdzie z tak wielkim respektem odnosimy się do Papieża Polaka – przyłącza się do protestów prof. Piotr Jaroszyński, filozof, kierownik Katedry Filozofii Kultury i Podstaw Retoryki KUL.